Перейти до основного вмісту

5 порад для вдалої осінньої риболовлі


Температура поступово падає, тривалість світлого дня зменшується... просто жах, просто осінь. Тим не менше, багато рибалок найбільше люблять рибалити саме осінню. Більшість видів риб в цей час активно харчуються, готуючись до зими. А відповідно і набирають масу, що не може не радувати. Що ж, мотайте на вус хаки від Рибалки-Гіка, які він не лише позичає у закордонних експертів, а й іноді формулює на основі власного досвіду.


 Синоптик - друг мій
Згодиться і просто знайомий, який постійно слідкує за прогнозом на різних сайтах. 

Якщо серйозно - для хорошого кльову потрібна стабільна погода, хоча б 2-3 дні. Таке буває не завжди, а тому потрібно пристосовуватись до конкретних умов. Сьогодні може по-літньому пригрівати сонечко, а завтра заллє холодним дощем зі змінним вітром. І якщо небо розвиднілось - треба передбачити, де саме рибка зможе зараз і "жирок нагнати" і погріти спину під сонцем. Якщо почався помірний вітерець після затишшя - можливо риба буде триматися біля прибійного берегу, де і кисню більше і корму.
І не слід боятися перших приморозків. Риба ще довго буде активною до періоду міжсезоння, адже пройде немало часу перш ніж вода охолоне.
Не забувайте, що клімат змінюється. А разом з ним і повадки підводних мешканців.

Час прогулятись

Повторюсь: змінюються умови - змінюється і поведінка риби. Вона може поступово покидати звичні для літа місця харчування. Тому, якщо ваше улюблене місце вже не радує вас хорошими покльовками, не зважаючи навіть на приваду - пора розім'яти ноги і пригадати значення слова "сталкінг". Поляризаційні окуляри допоможуть у пошуку риби - вода восени стає набагато прозоріша - можна зробити цінні для себе спостереження.

Прайм тайм

Окрім місця, дуже велике значення має час. Як говорилося вище, світловий день коротшає, а отже скорочується і період жору риби. Знаходьте ці "золоті години", коли риба найбільш активно харчується, і використовуйте час на риболовлі максимально ефективно.

Заміс вже не той, що літом

Не слід занадто борщити з прикормкою. Що у воду вкинуто - назад уже не дістати. Краще - помірно годувати, але при цьому забустити суміш хробаками чи опаришем, підвищивши цим самим ефективність корму. Якщо вода вам здається підозріло прозорою і чистою - сміливо замутіть її темною сумішшю.
  
 Ліска 0.06 і гачки №22 (ні)
Чим ближче до зими - тим витонченішим стає наше оснащення для риболовлі. Тонка ліска і малесенькі гачки, чутливі і м'які квівертипи, легкі кормушки малого об'єму... Та пам'ятаймо, що нам потрібно буде виводжувати сильну рибину (якщо ми її знайдемо і змусимо клюнути). Так що потрібно мати міру.

Що ж, нехай риболовля цієї осені буде у вас дуже вдалою!
Якщо ви сумніваєтесь у корисності даних порад - поділіться заміткою з друзями. Цим ви забезпечите собі перевагу на водоймі.😉

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Спеції, прянощі і трави як природні атрактанти для риби

Думаю, не здивую вас інформацією про те, що різного роду рослини, які сьогодні ми використовуємо в якості спецій при приготуванні їжі, здавна використовуються рибалками для підвищення атрактивності і поживності приманки, насадки, наживки, прикормки та привади. Чим так приваблюють рибу ці компоненти? Які спеції краще використовувати, коли і як саме? Чи є різниця між натурпродуктом і "ароматизаротом ідентичним натуральному"? Чи завжи є необхідність у придбанні фірмових спеціалізованих атракторів? Чи дійсно справа лише у ароматі? Чому Рибалка-Гік не виходить на лящову риболовлю без фідера, фенхеля і соєвого соусу. Давайте розберемося... Ваніль, кориця, паприка, куркума, кмин, коріандр, мускатний горіх, часник, перець, кріп, гвоздика, імбир, аніс, чебрець, гірчиця, какао... Стоп-стоп-стоп! Для чого ускладнювати собі життя? На полицях рибальських магазинів сьогодні можна спостерігати таке кольорове різоманіття готового, що очі розбігаються і слина тече. Ароматизаро

Вступ до теорії плаваючої насадки

Плаваючі насадки  при ловлі з дна? Зараз я спробую розглянути питання плавучості насадок, котрі використовуються у сучасній фідерній ловлі. Систематизованої інформації стосовно данної теми не багато. Ви дізнаєтесь як і для чого потрібно припіднімати повідок чи гачок над дном, як збалансувати наживку, а також які поп-ап насадки сьогодні використовуються. Я цілеспрямовано присвятив вивченню цієї теми багато риболовних сесій з фідером в руках. Отож, спробую систематизувати матеріал, заснований на власній практиці та досвіді європейських колег. Розуміючи, що використання плаваючих насадок українськими рибалками певною мірою базується на звичках, стереотипах, міфах та рекламі, звертаю увагу на те, що даний матеріал носить повністю суб'єктивний характер. Шприци, компресори? Знаєте, спочатку в планах було описати деякі способи підняття над дном звичайних тонучих насадок, без використання додатково плаваючих, але зловив себе на думці, що я майже ніколи таким не займався...

5+ факторів впливу на нерест риби

Завершився період нерестового обмеження рибальства. В Україні він починається і закінчується щороку, практично, в один і той же час. Та чи знає про це риба? Чи нереститься вона по календарю? Звичайно ж, всім нам відомо, що це не так. Адже маємо не лише власний досвід, а й майже необмежений доступ до інформації. Та, як бачимо, мережа завалена лаконічною, стереотипною, часто неактуальною писаниною про фактичний період нересту тих чи інших риб. Чому? Та тому що не все так однозначно у природі. Давайте розберемось... Кожен з нас, думаю, хоч раз чув усілякі кліше і міфи про нерест. Наприклад: "Щука починає нереститись ще до того, як лід зійде", або "Лин іде на нерест при температурі води 18-20 градусів"... Суть у тому, що все це правда лиш частково, та й то не зовсім. І, здавалося б, чого "котити бочку" на всілякі вікіпедії, які передруковують стару літературу минулого століття, чи чому нам не довіряти бувалим дідам-рибалкам? Та все тому, що час не стоїт